Kompostování je klíčovým krokem k ekologičtější budoucnosti, protože bioodpad tvoří významnou část komunálního odpadu (25 – 40 %). Akce „Učíme se kompostovat“ má široký záběr a zaměřuje se na dvě hlavní skupiny – žáky základních a středních škol a veřejnost, zejména občany obcí.

Učíme se kompostovat ve školách!

První okruh oslovených tvoří děti ze základních a středních škol, které se mohou zapojit v rámci soutěže NŠE ODPADKY DĚTEM. „Učíme se kompostovat“ je jednou z kategorií této soutěže, kde se děti na základě informačních materiálů učí o bioodpadu a jak správně kompostovat. Své nově nabyté znalosti poté uplatní při vypracování pracovního listu, čímž nejen získané vědomosti upevní, ale zároveň soutěží o finanční příspěvek pro svoji školu.

Učíme se kompostovat na obcích!

Druhým okruhem oslovených je veřejnost, zejména občané obcí, kterým může být akce nabídnuta prostřednictvím místního zpravodaje nebo sociálních sítí. Cílem je šířit základní informace o domácím kompostování, které je nejlevnějším a zároveň nejekologičtějším řešením pro obce. Osvěta v této oblasti je klíčová, protože pomáhá lidem lépe pochopit přínosy kompostování a zároveň podporuje snahu o udržitelné nakládání s odpady.

Tato iniciativa však není pouze o vzdělávání, ale má i protestní rozměr

Ministerstvo životního prostředí totiž odstavuje domácí kompostování na druhou kolej, protože neumožňuje obcím započítat doma kompostovaný bioodpad do míry separace. Tím obce vystavuje riziku pokut za nesplnění stanovených cílů separace. Důsledkem těchto opatření je nucené zavádění svozu bioodpadu, který je pro obce finančně méně zajímavý. Bioodpad končí na kompostárnách nebo ve zpracovatelských zařízeních na výrobu bioplynu, přičemž veškeré náklady na svoz a zpracování hradí obec.

Naším cílem je probouzet diskuzi na téma domácího kompostování a připomínat, že domácí kompostování je nejlepší alternativa, která je ekonomická, ekologická a udržitelná.

Souhlasíte s námi? Přidejte se k nám!

1) Jako obec můžete iniciativu podpořit tím, že budete šířit povědomí občanům o tom, že domácí kompostování je nejlepším způsobem, jak se zbytky z kuchyně a ze zahrady naložit. Můžete sdílet také příspěvky ze sociálních sítí.

2) Dále se můžete k iniciativě připojit tak, že podpoříte svoji základní či střední školu v soutěži NAŠE ODPADKY DĚTEM, můžete ji informovat o soutěži a poskytnout jí k ní materiály.

3) Pokud ve vaší obci nemáte školu, ale i tak chcete soutěž podpořit, můžete přispět finančně a zvýšit tak celkovou výši cen, které školy mohou získat, čímž se soutěž stane pro školy atraktivnější.

4) Tuto iniciativu, ale i mnohé další můžete podpořit tím, že se stanete členem spolku NAŠE ODPADKY, který tuto iniciativu realizuje. Spolek je sdružením měst a obcí po celé ČR, které mají stejný cíl – směřovat odpady ve prospěch obcí a měst. Veškeré aktivity spolku jsou financovány z členských příspěvků.

1) Tuto iniciativu můžete podpořit tím, že budete sdílet příspěvky na sociálních sítích jako Facebook, Instagram a YouTube NAŠE ODPADKY.

2) Můžete o iniciativě říct svým zastupitelům a starostovi.

3) Nebo můžete finančně podpořit soutěž NAŠE ODPADKY DĚTEM a zvýšit tak celkovou výši výher pro školy a učinit tak soutěž atraktivnější.